.
Hồ sơ F3 - anhnpd00003 - PD: 29/09/2006
1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 - bottom
Kiểm tra tình trạng hồ sơ:
. Khi nào HS được mở?
. HS đã hoàn tất chưa?
. Có được xếp PV chưa?

1. Gọi phone: (603)334-0700
. Chỉ có thể gọi vào giờ làm việc từ 7:00 AM đến 12:00 PM (Eastern time), từ thư hai đến thứ sáu, trừ ngày lễ.

. Khi gọi bạn sẽ gặp trực tiếp nhân viên NVC do đó không thể gọi hỏi thăm tin tức của HS nếu không phải là người bảo lãnh; người được bảo lãnh hay luật sư của hồ sơ. Do đó VietDitru KHÔNG thể gọi giúp bạn.

2. Dùng Mẫu Thư theo quy định của NVC
. Bấm: Public Inquiry Form để gởi NVC hỏi thăm tin tức.
. Cần hướng dẫn, bấm: Hướng dẫn điền Public Inquiry Form

.

NVC đã gửi lại cho em như thế này:
Case Number: HCM2011539068
Petitioner's Name: NGUYEN, DOAN THI
Principal Applicant's Name: NGUYEN,THANH THI
Preference Category: F3
Your Priority Date: 29Sep2006
Foreign State Chargeability: VIETNAM
U.S. CONSULATE GENERAL
4 LE DUAN BLVD., DISTRICT 1
HO CHI MINH CITY
VIETNAM
*** Nhưng em ko thấy ngày Approval date anh chị à!!! Làm sao để biết ngày Approval date vậy.? Cảm ơn anh chi!!!

527664 top -

Hồ sơ bạn đã được USCIS chấp thuận Approval date và chuyển sang NVC nên mới có Case number HCM, giờ bạn chỉ còn chờ ngày hoàn tất complete hồ sơ nữa mà thôi.

527670 top -

Nhưng em ko thấy ngày Approval date anh chị à!!! Làm sao để biết ngày Approval date vậy.?
Hỏi NBL. USCIS đà gởi thư approval notice cho NBL từ năm 2011.

527693 top -
vậy giờ e phải chờ lịch visa vượt qua ngày ưu tiên là đc phỏng vấn hả anh chị!!!!

527791 top -

vậy giờ e phải chờ lịch visa vượt qua ngày ưu tiên là đc phỏng vấn hả anh chị!!!!
Đúng!

527799 top -

Bạn phải nộp phí và nộp giấy tờ để hoàn tất HS tại NVC.

Nếu HS hoàn tất và lịch visa vượt qua ngày ưu tiên thì bạn mới nhận được giấy PV.

Còn nếu khi NVC gởi thư báo mà bạn không hoàn tất HS thì quá 1 năm HS sẽ bị đóng.

527819 top -
Em vừa nhận được thư trả lời của NVC, nhờ anh chị giải đáp ý nghĩa hồ sơ giúp em, em cảm ơn!
Dear Sir/Madam:

The National Visa Center (NVC) received your inquiry regarding the immigrant visa petition: HCM2011539068 filed by DOAN THI NGUYEN on behalf of THANH THI NGUYEN.

Due to the numerical limitations on immigrant visa issuance prescribed by law, this petition is not eligible for further processing at this time. The petition will be retained at the NVC until an immigrant visa becomes available. The petitioner, principal applicant, or attorney of record will be notified when this petition is eligible for further processing. The principal applicant should not make any firm plans such as disposing of property, giving up jobs, or making travel arrangements at this time. For additional information please review the explanation of numerical limitations on immigrant visa issuance below.

EXPLANATION OF NUMERICAL LIMITATIONS ON IMMIGRANT VISA ISSUANCE:
Immigrant visa processing is governed by the Immigration and Nationality Act (INA) of 1952, as amended, which controls priority dates and the number of immigrant visas that can be issued under certain preference categories. To establish which petitions are eligible for visas, the Department of State issues a monthly publication called the Visa Bulletin.

The Visa Bulletin provides a list of cut-off dates that are used to ensure the number of immigrant visas issued each year does not exceed the legal limit established in the INA. Cut-off dates are categorized by foreign state of chargeability and preference category. Only a petition with a priority date that is earlier than the cut-off date is eligible for a visa and consular processing. Please note this petition's priority date, foreign state of chargeability, and preference category can be found at the end of this correspondence.

The NVC may begin processing this petition prior to a visa number becoming available per the current edition of the Visa Bulletin. This allows ample time for the petitioner and applicant(s) to obtain and submit all required fees, forms, and documents. This petition, however, will not be eligible for an immigrant visa interview until its priority date is earlier than the cut-off date established in the current edition of the Visa Bulletin

To determine the cut-off date and which priority dates are current and ready for consular processing please review the current edition of the Visa Bulletin by visiting the following website:

http://www.travel.state.gov/visa/bullet ... _1360.html

To be placed on an email subscription list to receive the monthly Visa Bulletin please send an email to listserv@calist.state.gov , with the following statement:

Subscribe Visa-Bulletin First name/Last name
(example: Subscribe Visa-Bulletin John Doe)

You may also call our pre-recorded cut-off date announcement at (202) 663-1541.

Additional questions regarding Visa Bulletin related items may be submitted to the following email address: visabulletin@state.gov

Case Number: HCM2011539068
Petitioner's Name: NGUYEN, DOAN THI
Principal Applicant's Name: NGUYEN,THANH THI
Preference Category: F3
Your Priority Date: 29Sep2006
Foreign State Chargeability: VIETNAM
U.S. CONSULATE GENERAL
4 LE DUAN BLVD., DISTRICT 1
HO CHI MINH CITY
VIETNAM

Sincerely,

Lee
National Visa Center
Written Inquiry Unit
Serco Inc.
Support Contractor
NVCInquiry@state.gov
This email is Sensitive but Unclassified based on the definitions provided in 12 FAM 540.
Any information in this transmission pertaining to the issuance or refusal of visas or permits to enter the United States shall be considered confidential under Section 222(f) of the Immigration and Nationality Act (INA) [8 US C. Section 1202]. Access to and use of such information must be solely for the formulation, amendment, administration, or enforcement of the immigration, nationality, and other laws of the United States under INA 222(f) and as specified in FAM guidance. If you have received such information in error, do not review, retransmit, disclose, disseminate, use, or take any action in reliance upon this information, and contact the sender as soon as possible.

528235 top -

Chào bạn,

NVC thông báo hồ sơ của bạn chưa được mở. Khi nào đến lượt NVC sẽ thông báo cho NBL/NĐBL hoặc luật sư biết.

Với ngày ưu tiên 29/09/2006, dự đoán phải trên 03 năm nữa hồ sơ của bạn mới đến lượt giải quyết. Bạn nên giành thời gian này cho công việc và học hành nhé.

Chúc bạn vui.

528255 top -
Như thế là hồ sơ của em đã hoàn tất chưa anh chị???

528261 top -
Như Quannguyen đã nói ở trên, hồ sơ F3 mới mở đến tháng 7 năm 2003, hồ sơ bạn năm 2006 chắc là phải 3 năm nữa mới đến lượt.

Sau khi hồ sơ mở, bạn phải nộp giấy tờ cho NVC để họ xem xét, nếu đầy đủ rồi thì mới hoàn tất (completed). Hồ sơ bạn chưa mở nên chưa hoàn tất. Bạn vào thư viện đọc thêm tài lieu để nắm rõ thủ tục hơn.

Chào bạn.

528264 top -

Cho em hỏi nộp phí và nộp giấy tờ để hoàn tất HS tại NVC là người bảo lãnh nộp hay người được bảo lãnh nộp vậy?

528268 top -

Nộp phí thì NBL có account ở ngân hàng Mỹ đóng tiền sẽ dễ dàng hơn.

Giấy tờ thì NDBL phải cung cấp. Bạn vào đọc HỒ SƠ - CHUẨN BỊ và CẨM NANG DIỆN F bên cột trái.

528274 top -
anh chị ơi, cho em hỏi làm sao để sửa được tiêu đề!!!!

529380 top -

anh chị ơi, cho em hỏi làm sao để sửa được tiêu đề!!!!
Sửa lại đầu đề [bằng cách edit post đầu tiên].

529387 top -
Chào anh chị, cho em hỏi, em có đứa bạn đang đi nghĩa vụ quân sự, 2 tháng nữa sẽ tới lượt giải quyết hồ sơ của gia đình hắn,vậy bạn em có thể về để theo gia đình visa ko. Em cảm ơn!!!

529472 top -
Hồ sơ F3 - anhnpd00003 - PD: 29/09/2006
1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Update
PayPal về email:
thuquy.vietditru@gmail.com

Chi phiếu gửi về:
Jimmy Ton
4369 46 St.
San Diego, CA 92115

Việt Nam chuyển tới:
Phạm Thị Tuyết Phượng
Số tài khoản: 4973099
ACB Châu Văn Liêm, TPHCM

Ý kiến về Quỹ VietDitru

*Lãnh Sự Quán bước đầu trở lại xử lý Hồ sơ Thị thực Định cư, bắt đầu từ Thứ Hai ngày 29/6/2020. Xem thông tin chi tiết

Image
Image